Whole School

  • Monday, 23 October 2017

  • DofE Gold qualifying expedition Snowdonia

    All day event

  • Tuesday, 24 October 2017

  • DofE Gold qualifying expedition Snowdonia

    All day event

  • Wednesday, 25 October 2017

  • DofE Gold qualifying expedition Snowdonia

    All day event

  • Thursday, 26 October 2017

  • DofE Gold qualifying expedition Snowdonia

    All day event

  • Friday, 27 October 2017

  • DofE Gold qualifying expedition Snowdonia

    All day event

  • Saturday, 28 October 2017

  • DofE Gold qualifying expedition to Snowdonia returns

    All day event

  • U4 Spanish Exchange trip to San Sebastián departs

    All day event

  • Sunday, 29 October 2017

  • 5th - 6th form French Study Trip to Nice departs

    All day event

  • Art Department Trip to Japan departs

    All day event

  • Thursday, 2 November 2017

  • BMAT and Oxford Entrance Exams – PAC

    Start time: 09:00

  • Friday, 3 November 2017

  • U4 Spanish Exchange trip to San Sebastián returns

    All day event

  • Saturday, 4 November 2017

  • 5th - 6th form French Study Trip to Nice returns

    All day event

  • MMI Practice Day

    Start time: 08:30
    End time: 17:00

  • Bancroft’s Saturday Morning Challenge

    Start time: 10:00

  • Sunday, 5 November 2017

  • Art Department Trip to Japan returns

    All day event

  • Monday, 6 November 2017

  • Second half of Autumn Term begins

    Start time: 08:30

  • Prep 1 & Beta Parent Consultations

    Start time: 16:00
    End time: 20:00

  • DofE Gold training continues, U6th

    Start time: 16:00
    End time: 17:30

  • Tuesday, 7 November 2017

  • UKMT Senior Maths Challenge

    All day event

  • U11 A&B Netball against St Aubyn's

    Start time: 16:00
    End time: 17:15

  • CCF Remembrance Day Parade Rehearsal

    Start time: 16:00
    End time: 17:30

  • Drama workshop - "Showstopper! The Improvised Musical"

    Start time: 16:00
    End time: 19:00

  • Wednesday, 8 November 2017

  • U4th and Sixth Form art trip to the National Gallery

    All day event

  • U13 Essex Hockey Championships

    All day event

  • Girls U11 In2Hockey County Round

    All day event

  • Beta Trip to The Tower of London

    Start time: 09:30
    End time: 15:10

  • U10 6-a-side Football Tournament

    Start time: 13:00
    End time: 16:00

  • Hockey 1st XI V Chigwell (OL)

    Start time: 14:15

  • Hockey 2nd XI V Chigwell (A)

    Start time: 14:15

  • Senior Chamber Concert

    Start time: 18:30
    End time: 20:30

  • Thursday, 9 November 2017

  • Classical Society: 'Senators to Emperors: my thoughts on politics in Ancient Rome'. A talk by James McGregor U6Wa

    Start time: 12:30
    End time: 13:10

  • U9 A & B Rugby against St Aubyn's

    Start time: 15:00
    End time: 16:45

  • Prep 1 & Beta Parent Consultations

    Start time: 16:00
    End time: 20:00

  • Inter-School Spelling Bee

    Start time: 16:00

  • Inter-School Spelling Bee

    Start time: 16:00
    End time: 17:30

  • English National Ballet workshop

    Start time: 16:00
    End time: 19:00

  • Friday, 10 November 2017

  • U11 A&B Girls Hockey against St Cedd's

    Start time: 14:30
    End time: 17:00

  • U14/U16/U19 netball training

    Start time: 16:00
    End time: 17:30

  • BACS Evening

    Start time: 18:30
    End time: 20:30

  • Saturday, 11 November 2017

  • ESAA Cross Country Cup Regional Competition

    All day event

  • 16+ Entrance Exam

    Start time: 08:30

  • Hockey U14A v Dame Alice Owen's (A)

    Start time: 09:00

  • Hockey U12A and B v Chigwell (A)

    Start time: 09:00

  • Hockey U13A and B v Chigwell (A)

    Start time: 10:00

  • Hockey U15A v Dame Alice Owen's (A)

    Start time: 10:00

  • Bancroft's Saturday Morning Challenge

    Start time: 10:00

  • Rugby 1st XV, 2nd XV, U13A and U13B v RGS Colchester (A)

    Start time: 10:00

  • Rugby U15A, U15B, U14A, U12A and U12B v RGS Colchester (H)

    Start time: 10:00

  • Badminton U18 v Haileybury (A)

    Start time: 13:45
    End time: 15:45

  • Football 1st XI and 2nd XI v Harrow (A)

    Start time: 14:30

  • Sunday, 12 November 2017

  • CCF Remembrance Sunday Rehearsal

    Start time: 09:30

  • Remembrance Sunday Service

    Start time: 10:30

  • Monday, 13 November 2017

  • Senior School Council Meeting

    Start time: 12:30

  • Young Shakespeare Company performs Macbeth for Prep 1 & the Betas

    Start time: 13:15
    End time: 15:30

  • Removes Inter-House Hockey

    Start time: 13:50

  • U11 A Rugby against Loyola

    Start time: 15:45
    End time: 17:15

  • DofE Gold Expedition presentations U6

    Start time: 16:00
    End time: 17:30

  • Tuesday, 14 November 2017

  • Mock Medical Interviews

    Start time: 09:00
    End time: 16:30

  • House Senior Chess

    Start time: 13:00

  • L4th Inter-House Hockey

    Start time: 13:50

  • U10 A&B Girls Hockey against WGPS

    Start time: 14:30
    End time: 16:00

  • U10 A & B Rugby against St Aubyn's

    Start time: 14:45
    End time: 16:30

  • Master class in a Latin dance with Robin Windsor

    Start time: 16:00
    End time: 17:30

  • Wednesday, 15 November 2017

  • Prep 2 PSHEE & Citizenship Trip

    Start time: 09:00
    End time: 12:30

  • Mock Medical Interviews

    Start time: 09:30
    End time: 16:30

  • Junior School Council Meeting

    Start time: 12:30

  • Senior Inter-House Hockey

    Start time: 13:50

  • Football 1st XI and 2nd XI v St Alban's (A)

    Start time: 14:30

  • School House Open Mic Night Charity Event

    Start time: 18:30
    End time: 20:00

  • Thursday, 16 November 2017

  • Alpha trip to the Gurdwara

    Start time: 10:30
    End time: 14:00

  • Classical Society: 'Aspects of Ancient Warfare', an illustrated talk by Will Ngassa U6Ea and Fred Moody U6Wb

    Start time: 12:30
    End time: 13:10

  • U4th Inter-House Hockey

    Start time: 13:50

  • U9 A, B & C Rugby against Bishop's Stortford

    Start time: 14:30
    End time: 17:30

  • U12 & U13 Swimming Gala vs Forest (A)

    Start time: 16:00

  • L6th Parents' Evening

    Start time: 18:15

  • Friday, 17 November 2017

  • Children in Need

    All day event

  • Flu Immunisations for the Alphas & Betas

    All day event

  • 3rds Inter-House Hockey

    Start time: 13:50

  • U11 A & B Rugby against St Aubyn's

    Start time: 14:30
    End time: 16:00

  • U11 A-D Girls Hockey against Brentwood

    Start time: 14:30
    End time: 16:30

  • U14/U16/U19 netball training

    Start time: 16:00
    End time: 17:30

  • Saturday, 18 November 2017

  • Hockey U12A and B Forest Tournament

    Start time: 08:30

  • Hockey U13 11 a side v Dame Alice Owen's (A)

    Start time: 09:00

  • 11+ Open Morning

    Start time: 10:00
    End time: 12:00

  • Rugby 1st XV, 2nd XV, U13A and U13B v Coppers' Company and Coborn (A)

    Start time: 10:00

  • Rugby U15A, U15B, U14A, U12A and U12B v Coopers' Company and Coborn (H)

    Start time: 10:00

  • Monday, 20 November 2017

  • Trinity recorder Exams

    All day event

  • L4 Girls' Inter-House Badminton

    Start time: 12:30

  • Inter-House Girls Badminton Competition Week

    Start time: 13:45

  • Rugbu U13A and U13B v Davenant (H)

    Start time: 15:00

  • U6 Gold Expedition feedback to 5th & L6

    Start time: 16:00
    End time: 17:30

  • Tuesday, 21 November 2017

  • U4 Girls' Inter-House Badminton

    Start time: 12:30

  • House Senior Chess

    Start time: 13:00

  • U10 A & B Rugby against Belmont

    Start time: 14:30
    End time: 15:45

  • Rugby U14A v Davenant (A)

    Start time: 15:00

  • Hockey U12 C and D v Chigwell (OL)

    Start time: 16:30

  • Hockey U13 C and D v Chigwell (OL)

    Start time: 16:30

  • Removes' Parents' Evening

    Start time: 18:15

  • Wednesday, 22 November 2017

  • 16+ Music Scholarship Auditions

    Start time: 09:00

  • 3rds Girls' Inter-House Badminton

    Start time: 12:30

  • U10 A&B Girls Hockey against St Cedd's

    Start time: 14:30
    End time: 16:30

  • Football 1st and 2nd XI v Highgate (A)

    Start time: 14:30

  • Hockey 1st XI v St Edmunds College (OL)

    Start time: 16:00

  • Thursday, 23 November 2017

  • Senior Girls' Inter-House badminton

    Start time: 12:30

  • U9 A, B & C Rugby against St Cedds

    Start time: 14:30
    End time: 17:00

  • U9 A-C Girls Hockey against St Cedd's

    Start time: 14:30
    End time: 17:00

  • Rugby U15A v Davenant (H)

    Start time: 15:00

  • Classical Society Quiz

    Start time: 16:15
    End time: 17:15

  • North House Family Evening

    Start time: 18:30
    End time: 20:30

Where now?