Academic Staff

 

HEADMr S R J Marshall, MA, MA, MPhil
SENIOR DEPUTY HEADMs D Picton, MA
DEPUTY HEAD ACADEMICMr J Silvester, MA
DEPUTY HEAD PASTORALMrs E F de Renzy Channer, MA
SENIOR TUTORMr R B de Renzy Channer, MA
ASSISTANT HEADSMrs A M Scurfield, BA
(Academic)
Mr J T M Barr, MEng (Pastoral)
Mr C A F Butler, BSc (Foundation, Outreach & Partnerships)
DIRECTOR OF ACTIVITIES & THE CO-CURRICULUMMrs E C Burnside, MA
DIRECTOR OF TEACHING & LEARNINGMrs V Talbot, BA
HOUSEMASTERS/MISTRESSESNorth House: Miss H J Prescott-Morrin BSc
East House: Mrs A K Fryer-Green, BSc
West House: Mrs L J Coyne, BA
School House: Mr R M Hitching, BA
JUNIOR HOUSEMISTRESSESNorth House: Miss A E Grimwood, BSc
East House: Miss H Stewart, BA
West House: Mrs H C Nadasan-Mead, BA
School House: Miss A M H Wainwright, MA
HEAD OF SIXTH FORMMr N E Lee, BSc
DEPUTY HEADS OF SIXTH FORMMrs S C Hampson, BSc
Miss H R Korcz, MEd
HEAD OF SECTION (MIDDLE SCHOOL)
Mrs P R Tindall, BA
HEAD OF SECTION (LOWER SCHOOL)Mr J P Dickinson, MEng
ASSISTANT HEAD OF SECTION (LOWER SCHOOL)Mr J D Kelsall, BA, MMus
HEAD OF CAREERS, INNOVATION & ENTREPRENEURSHIPMs M Dean
DIRECTOR OF LEARNING STRATEGYMrs A F Fryer-Green, BSc
ASSISTANT TO THE ACADEMIC OFFICEMr A Gocoldas, BSc
ARTMr A D Ford, MA (Head of Art)
Mrs S O'Sullivan, MA
Mrs N Vetta, BA
Ms I Ward, MA
Mrs L Teece (Assistant)
BIOLOGYMrs A C Carter, BSc
Miss A E Grimwood, BSc
Mrs S C Hampson, BSc
Mr J H Raw, MA (Head of Biology)
Mr J A Smith, BSc
Mrs L Dawkins (Lab Assistant)
Miss J Dockery (Junior Science Assistant)
CHEMISTRYDr S Ahmed, MSci
Mr J Choy, MSci (Head of Medics)
Mr N Goalby, MEng (Head of Chemistry)
Dr G M Ismail,BSc (Head of Junior Science)
Miss H Korcz, BSc, MEd
Miss H J Prescott-Morrin BSc
Mrs H Fullilove (Lab Assistant)
Mrs V Tillier (Lab Assistant)
CLASSICSMrs M J Baker, BA (Head of Classics)
Mrs L J Coyne, BA
Ms D Picton, MA (Senior Deputy Head)
Mr A J Smethurst, MA
Miss H E Stewart, BA
COMPUTER SCIENCE AND ICTMr A D Shaw, BSc (Head of Computer Science & ICT)
DRAMAMs G Entwhistle, BA
Miss H C Gartland, MA (Head of English)
Ms E M Middleton, BA (Head of Drama)
Mr P Jackson (Drama Technician)
Mrs J Whitbread, MA
ECONOMICS AND BUSINESS STUDIESMrs L R Anthony, BSc (Head of Economics)
Miss S L Brand, BA
Mr J S Chapman, BA
Mrs K J Dean, BA, ACA (Head of Business Studies)
Mr A Gocoldas, BSc
Mrs A E Haysman, BA
Mrs S Strnad, MA,
ENGLISHMiss E Burnside, MA (Director of Activities)
Miss C G Edwards, BA
Miss N Evans, MEd (Head of Junior English)
Mr K P Gallagher, BA
Miss H C Gartland, MA (Head of English)
Mr T R C Jones, MA (Second in Department)
Dr A J Mill, MA, MSc
Mr S Munch-Petersen, BA
Mr R Young, BA
GEOGRAPHYMiss S L Brand, BA
Miss R A Burridge, BSc (Head of Geography)
Mr C A F Butler, BSc
Mr J S Foley, BSc
Mr R M Hitching, BA
Mr N E Lee, BSc
Mrs V Talbot, BA
HISTORYMr L J Brennand, BA (Head of History)
Mr R B de Renzy Channer, MA
Mrs K J Dean, BA, ACA
Miss M F Galbraith, BA
Dr S A Hunn, BA, MSt (Head of Politics)
Mrs M Sparkes, MA
Mrs M Sparkes, MA
Miss A M H Wainwright, MA
LEARNING SUPPORTMrs J Collins
Mrs A Fryer-Green, BSc (Director of Learning Strategy)
Mrs A Hubbard(Head of Learning Support)
Mrs R Sheikh
MATHEMATICSMr C J Atkinson, MA
Mr P A Caira, BSc
Mr J Ceeraz, BSc
Miss G K Chana, BSc
Mr A Conington, BSc
Mr J P Dickinson, MEng
Mr M J Flaherty, MA (Head of Mathematics)
Dr J D Larwood, BSc
Mr P McGuiggan, BSc (Head of Junior Mathematics)
Mr J E Osborne, BSc
Mr L Pollock, BSc
Mrs A M Scurfield, BSc
Mr S P Taylor, BEng (Head of Sixth Form Mathematics)
Mr R Tse, MSc
Mrs E J Tynan, MEng (Head of KS4 Mathematics)
MODERN FOREIGN LANGUAGESMrs A Abbott-Imboden, BA (Head of German)
Mrs E F de Renzy Channer, MA
Ms S E Cooper-James, MA
Mr B H Dawlatly, MA
Miss J Grossman, Staatsexamen (Head of French)
Ms S Hancock, MA (Head of MFL)
Dr M Harrington
Mr R M A Hay, BA
Miss J K Robbins, BA
Mrs P R Tindall, BA
Mr I Urreaga Gorostidi, MA (Head of Spanish)
Mrs L Whalley, BA
Ms L G Williams, BA
Miss M Gross, BA (German Assistant)
Mr R Ruiz Hernandez, Degree Bachillerato (Spanish Assistant)
Mrs V Howell, BA (Russian Assistant)
Miss N M M Huon, Baccalaureate (French Assistant)

MUSICMrs C J Foinette, BA
Mr J D Kelsall, BA, MMus (Assistant Director of Music)
Mrs J Whitbread, MA (Director of Music)
PHYSICAL EDUCATIONMrs C Ablitt (Swimming Coach)
Mr D J Argyle, BEd (DofE Director)
Mrs S Cheshire (Swimming Coach)
Mr A Eghoyan, BSc (Strength & Conditioning Coach)
Mr R Faiers, BA (Head of Rugby, Acting Head of Boys' Games)
Mrs J Fryer- Green, BA (Head of Girls' Hockey, Acting Head of Girls' Games)
Mr C Greenidge, UKCC Level 4 (Head of Cricket)
Mr R M A Hay (Sports Trips Co-ordinator)
Miss S Johnston, BSc (Sports Therapist & Graduate Sports Assistant)
Mrs H E Marchant, BSc (Head of Netball)
Mr J C Pollard, BEd (Head of PE)
Miss L C Poulter, BSc (Graduate Sports' Assistant)
Miss A M H Wainwright, MA (Head of Tennis)
Mr D Webster (Head of Boys' Hockey, Hockey Coach)
Miss E E Willett, BSc
PHYSICSMr J T M Barr, MEng
Mr A N Busch, MSci
Mr J Ceeraz, BSc
Mr N A Jaques, MA (Head of Science)
Mr L Pollock, BSc
Mr J Prole, BSc (Head of Physics)
Mr A Kerr (Physics Technician)
POLITICSMr J S Chapman, BA
Mrs K J Dean, BA, ACA (Head of Business Studies)
Mr R M Hitching, BA
Dr S A Hunn, BA, MSt (Head of Politics)
RELIGIOUS STUDIESMiss L Jones, BA (Head of RS)
Rev I Moore, MA, BTh (School Chaplain)
Mrs H C Nadasan-Mead, BA
Mr J T Silvester, MA (Deputy Head Academic)
MS S Kaur Khera, MA
Mr M A Willingham (From January 2020)
TECHNOLOGYMr S Burton, BA
Mr D Fernandez-
Menendez (DT Technician)
Mr S Newbury (Electronics Technician)
Mr T Peddle, BEng
Mr M J Rogers, MA (Head of Technology)
Mr A Whitbread, DipEd
Mr S P Woolley, BSc
LIBRARIANSMrs K Squire, BA, Dip Lib, ALA (Chief Librarian)
Mrs K Houghton
Mrs S Kucsova
PREPARATORY SCHOOL
Miss A Adams, BA
Mr D Archer, BA
Mr A D Baum, BA
Mrs S K Bhangal, BEd
Mrs C Biston, BA
Mr N Bleasedale, BSc
Mrs L Dalton, BA
Mrs N Doctors, BA
Miss L Ellery, MSc
Mr C Hall, BSc
Mrs J Hayman (Learning Support Assistant)
Miss E Hewitt, BSc
Mrs J M Hitching, BA
Mrs S M Jones, BA
Mrs T Jones, (Learning Support Assistant)
Mrs A Kanolik, BA
Mr J P Layburn, MA (Head)
Mrs L Life, BA (Deputy Head)
Miss E Mitchell, BA
Ms A Moor, BA
Mr T Paramour, BA
Mr C Pearson, BA
Miss H Pegg, BSc
Mrs B Rathod, BA
Mrs S Strong, MA
Mr N Thomas, BCom, MA (Deputy Head)
Mrs K Yelverton, BA
Mrs L Williams, BA
VISITING MUSIC TEACHERS
Mr S Aitken (trombone)
Mr D P Bacon (trumpet)
Mrs S Brammeld (guitar)
Mrs C Davies (piano)
Mr T End (violin/chamber)
Ms S Fitzgerald (flute)
Mr M Hanson (guitar)
Mrs O Jennings (viola)
Ms R Kilmach (horn)
Mr J M Light (piano/organ)
Mr R MacManus (violin)
Mr I F McGee (flute)
Miss H S McKean (oboe)
Mr A McVey (percussion)
Ms P Manser (voice)
Miss D L Mittell (clarinet/saxophone)
Ms I Nygaard (voice)
Mrs Raw (cello)
Miss F Ricaldone (piano)
Mr S Russell (bassoon)
Mr P A Spence (guitar)
Mr S Stear (piano)
Mrs J Tarrant (piano)
Mr J Stout (clarinet/saxophone)
Mrs J Tarrant (piano)
Mrs K Williamson (voice)
LAMDA SPEECH TEACHERS
Mr G Oliver, RSC, NT
Mrs L Oliver, BA

Where next

Admissions

Visit Us

Contact us

11+ and 7+ Registrations, entry 2020

Registrations for 11+ and 7+ entry 2020 close on 1 December.  Please remember you will need to send a  copy of your child’s passport or birth certificate, the relevant registration fee and the completed registration form.